Možno aj vy ste zaregistrovali zmenu značenia energetickej efektívnosti na niektorých elektrospotrebičoch. V roku 2021 sa totiž menili štítky hneď na dvoch skupinách výrobkov, najprv v marci a potom začiatkom septembra. Upustilo sa od starého A+, A++ a A+++ značenia a prešlo sa na systém úrovní od A po G.
Ktorých elektrospotrebičov sa zmena dotkla, prečo k nej vlastne došlo a ako to pocítite vy, ako spotrebiteľ, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Pôvodný systém značenia bol zastaraný
Ak ste si kúpili napríklad práčku či chladničku do konca februára tohto roka, možno ste na výrobku ešte našli štítok so starým značením energetickej efektívnosti. Mal tiež sedem úrovní, od najúspornejšej po najmenej efektívnu boli zoradené takto:
- A+++
- A++
- A+
- A
- B
- C
- D
Práve systém „áčok“ bol jedným z hlavných dôvodov, prečo označenie zmeniť. Známka „A“ totiž evokuje najlepšiu úroveň a ak bola v stupnici hneď štyrikrát, bolo to… mätúce. Tento spôsob značenia bol už značne zastaraný (zavedený bol ešte v septembri 1992) a vznikla potreba vniesť do neho väčšiu prehľadnosť a zvýšiť jeho výpovednú hodnotu.
Nový systém značenia energetickej efektívnosti pozostáva z úrovní od A po G, ich počet je teda nezmenený. Rovnako ostalo aj pôvodné farebné značenie – od tmavozelenej po červenú. Na prvý pohľad sa môže zdať, že zmena má len estetický charakter, v praxi je však toto značenie výpovednejšie.
Po novom totiž výrobok, ktorý mal pôvodne hodnotenie A, má hodnotenie D. Aktualizovaná stupnica je teda prísnejšia, získať známku „A“ už nie je také jednoduché. Ide aj o apel na výrobcov, aby svoje výrobky inovovali a zlepšovali za účelom dosiahnuť čo najvyššiu energetickú efektivitu.
Zmena zatiaľ prebehla v dvoch vlnách:
- od 1. marca 2021 je nový štítok povinný na práčkach, sušičkách, umývačkách riadu a televízoroch,
- od 1. septembra 2021 je nový štítok povinný na svietidlách a svetelných zdrojoch.
Nový prvok na štítkoch odhalí informácie o produkte
Okrem nového značenia úrovní sa zmenili aj ostatné prvky na štítku, resp. pribudol jeden nový. Tým je QR kód, naskenovaním ktorého si môžete o spotrebiči prečítať viac na stránke výrobcu. O jeho využiteľnosti sa dozviete viac v ďalšej časti textu.
Dizajnovými zmenami prešli piktogramy, ktorými sú označované hlučnosť výrobku, či napríklad objem práčky alebo chladničky. Náš názor: nový štítok pôsobí čistejšie, informácie sú zoradené prehľadne a je z neho na prvý pohľad jasné, nakoľko je spotrebič energeticky efektívny.

Ako sa zmena značenia dotkne spotrebiteľa?
Už v roku 1992, kedy sa pôvodné energetické štítky prvýkrát začali v Európskej únii používať, mali primárne informovať spotrebiteľa o očakávanej energetickej spotrebe výrobku. Ľudia tak pri kúpe urobili informovanú voľbu aj s ohľadom na rodinný rozpočet. Aj nová zmena značenia sa drží tohto konceptu.
Prináša so sebou však viacero ďalších výhod.
1. Nákup elektrospotrebičov je uvedomelejší
So zvýšením prehľadnosti a lepším triedením výrobkov do kategórií sa ešte viac zvyšuje informovanosť spotrebiteľov. Tí tak môžu pred kúpou lepšie zvážiť, ako sa využívanie spotrebiča odrazí na spotrebe energií a teda nákladoch domácnosti.
Nielen to, motiváciou EÚ pre zmenu značenia bolo aj zníženie dopadu činnosti človeka na životné prostredie. Kúpou šetrnejších a energeticky efektívnejších spotrebičov sa na tom každý spotrebiteľ podieľa svojou troškou.
2. O výrobku si môžete zistiť viac informácií
Prítomnosť QR kódu na energetických štítkoch je po zmene značenia najväčšou novinkou. Po jeho naskenovaní sa dostanete na web výrobcu daného elektrospotrebiča.
Okrem základných údajov o výrobkoch – rozmery, spotreba, objem, módy používania, často kladené otázky a podobne – sa tam môžete dozvedieť napríklad aj to, či sú vybavené špeciálnymi funkciami, alebo ako obstáli v testoch efektívnosti.
3. Ročná energetická spotreba výrobku je viditeľnejšia
Jednou z dizajnových zmien na štítku je zvýraznenie hodnoty ročnej spotreby výrobku v kilowatthodinách. Táto informácia bola prítomná aj pri staršom značení, teraz je však viac viditeľná.
Navyše pri výrobkoch s viacerými módmi používania, napríklad pri práčkach-sušičkách, je táto hodnota prehľadne oddelená. Spotrebiteľ sa tak ešte pred kúpou dozvie, na koľko ho vyjde používanie jedného či druhého režimu elektrospotrebiča.
4. Dostanete doplnkové informácie o spotrebe
Na štítky niektorých elektrospotrebičov pribudnú ďalšie doplnkové údaje. Napríklad pri televízoroch s vyššou kvalitou obrazu je to informácia o spotrebe pri zobrazovaní HDR obsahu. Pri práčkach to je zase spotreba vody pri jednom umývaní alebo spotreba v kilowatthodinách na 100 umývacích cyklov.
Tieto doplnkové informácie pomôžu kupujúcim lepšie si dotvoriť obraz o celkovej energetickej efektívnosti výrobku.
5. Elektrospotrebiče bude jednoduchšie opraviť
Spolu so zmenou značenia prešla ešte jedna novinka. Tá výrobcom a distribútorom ukladá povinnosť zabezpečiť dostupnosť náhradných dielov do týchto elektrospotrebičov 7 – 10 rokov po tom, čo sa na trhu predá ich posledný kus.
Ak sa vám teda takýto spotrebič pokazí, bude jednoduchšie ho opraviť, aj keď sa už medzičasom prestane vyrábať a predávať. Opäť ide o krok k väčšej ekologickej a enviromentálnej udržateľnosti.
Ako teda vidieť, zmena naozaj nie je len estetická, ale kupujúcim poskytuje o poznanie viac informácií pred ich spotrebiteľskou voľbou. Dobrou správou taktiež je, že nové značenie bude čoskoro povinné aj pre výrobcov ďalších elektrospotrebičov. Pôjde o ďalšie, tak potrebné kroky k zvýšeniu transparentnosti, ale aj udržateľnosti výroby s ohľadom na životné prostredie.